Fejlesztőpedagógiai tanácsadás
Elérhetőség
Baczó Emese, fejlesztőpedagógus
János Zsigmond Unitárius Kollégium, II.emelet, 214-es terem
Fogadóórák
Hétfő: 8:00-9:00
Kedd: 15:00-16:00
A fejlesztőpedagógus a pedagógiai-pszichológiai ismeretek birtokában ismeri a fejlődés és a fejlesztés elméleti koncepcióit, a személyiség és az értelmi fejlődés életkori és individuális jellemzőit, a tanulási nehézségek pszichológiai és pedagógiai diagnosztikai eljárásait. Jártas a prevenciós és korrekciós fejlesztés gyakorlati formáinak alkalmazásában óvodai, iskolai csoportban és egyéni fejlesztési formában. Feladata főként a gyermekek azon részképességeinek fejlesztése, melyekben a gyermek pedagógusa, vagy a szülő elmaradást észlel. Ez elsősorban az alábbi tevékenységeken keresztül nyilvánul meg:
- Pedagógiai vizsgálatokat folytat. A vizsgálatok során felméri a gyermekek általános- és részképességeinek, figyelmének, emlékezetének, gondolkodásának és egyéb képességeinek szintjét, és azt összehasonlítja az életkor alapján elvárható szinttel.
- Diagnosztikai tevékenységet végez. A felmérések alapján diagnosztizálja a gyermek problémáját, szükség esetén – például a sajátos nevelési igény megállapítására – szakértői vizsgálatot kezdeményez.
- Szülőkkel, pedagógusokkal kapcsolatot tart, konzultál. Amennyiben a gyermek fejlesztése azt igényli, konzultál a szülőkkel, pedagógusokkal. A szülők és pedagógusok részére tanácsokat ad, szakirodalmat ajánl, konzultációs lehetőséget biztosít
- Egyéni és csoportos foglalkozásokat vezet. A gyermekeket a megfelelő foglalkozásokon és módszerekkel fejleszti.
- Iskolaérettségi vizsgálatokat végez. A szülők vagy a pedagógusok kérésére iskolaérettségi vizsgálatokat végez azoknál a gyerekeknél, akiknél nem egyértelmű az ez irányú döntés.
- Szakvéleményt készít. A különböző nehézségekkel – pl. tanulási, beilleszkedési nehézség – küzdő gyermekek vizsgálatát követően írásos szakvéleményt ad.
- Dokumentációt vezet. A saját munkáját és a gyermekek fejlődését dokumentálja.